Yıllar geçtikçe işgücü uygulamaları, politikaları ve çalışma koşullarının değiştiğini gördük . İş kıyafeti de evrime yabancı değil. İş kıyafetlerinin tarihi çok çeşitlidir ve zeitgeist – Çağın atmosferi ve Ruhu – ve onları giyen nesil tarafından karakterize edilir.

İş kıyafetinin neye benzediğine dair gerçekten tek bir tanım ve açıklama yoktur. Bir ülkenin ofisi, bir şirketin kendi kurumsal kültüründen bahsetmeye bile gerek yok, büyük ölçüde çalışanların giyeceği üniforma tiplerini belirleyebilir.

Ancak kültür, iş kıyafeti tarihindeki değişim için tek katalizör değildir; yaş ve toplumsal deneyim de faktörlerdir. Fransız yazar Mireille Guiliano gibi bazı iş danışmanları ve kişilikleri için giyim, iş arkadaşlarınıza, patronunuza, iş arkadaşlarınıza ve müşterilerinize bir mesaj ileten ambalajınızın bir parçasıdır – markanızdır.

iş kıyafeti resmi

18. Yüzyıl Mahkemesi Yaşamları
İş giysilerinin giyilmesi, özellikle Avrupa mahkemelerindeki hizmetkarların üniforma giysiler giymek zorunda kaldığı zamanlarda erken başladı. Daha sonra mesleki üniformalar olarak adlandırılan bu askeri olmayan sivil üniformalar, özel günlerde ve çalışma dönemlerinde giyilirdi. Genellikle işveren tarafından sağlanan bu kıyafetler, bir işçinin rütbesini ve işlevini belirtmek için genellikle belirli renkler ve rozetlerle kullanılırlardı

Uşakların giymiş olduğu Saray elbiseleri, Avrupa’daki ilk üniformalardı. Saray kıyafetleri basit ve stil ve biçim olarak Spartalı olmasına rağmen, iş elbiselerinin rozetlerinde, düğmelerinde ve süslemelerinde ailenin ve / veya hane halkının efendisinin arması göründü. O zamanlar bu bir trend ve norm haline geldi: Bir üniforma ne kadar ayrıntılı ve süslü olursa, ustanın o kadar seçkin olması bekleniyordu. Öte yandan Almanya’da Frederick II, posta memurlarının üniforma giymesi gerektiğine karar verdi ve bununla, turuncu kelepçeli ve yakalı mavi paltoları kastetti. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, 18. yüzyıl Almanya’sındaki üniformalar, hizmetkarların saflarına göre ayırt edildi. Böylece, postmasters, posta görevlileri ve posta sekreterinden farklı aksesuarlar kullandılar. O zamanlar üniformaların iki amacı vardı: Hizmetçileri genel halktan ayırmak ve efendilerinin zenginliğini göstermek

19. Yüzyıl İş Kıyafetleri
19. yüzyılda , sınıf ayrımları ve rütbeler daha karmaşık hale geldi. Yaşamlar, bir günde birden fazla takım iş kıyafeti giyecek kadar ayrıntılıydı. Zamanla canlılar çağı sona erdi ve yerini resmi vesilelerle giyilen adalet arabalarına bıraktı. Görevliler ayrıca her gün pardösü giyerlerdi. Çoğu eyalette, devlet memurlarının üniformalarının gümüş ve eski iplikle işlenmesi gerekiyordu. Brunswick Dükü, tersine, hizmetkarların ve çalışanların çeşitli renk ve tasarımlarda üniformalar giymesini istedi. Ancak Prusya ve Bavyera’nın daha katı kuralları vardı; Giyilecek üniformaların genellikle koyu mavi tonu olmak üzere tek rengi olmalıdır.

Üniformalarını kişiselleştirmeyi de karşılayabilen memurlar , her rütbe için gerekli desen ve süslemelere uymayı içeren hükümet tarafından belirlenen düzenlemeleri takip etmek zorunda kaldı.

18. yüzde üniforma

21. Yüzyıl İş Kıyafetleri

Yüzyılın başında iş kıyafetleri daha moda hale geldi. 1925 ile 1945 arasında çalışan Sessiz Nesil, Büyük Buhran’ın yıkıcı sonuçlarını gördü. Ayrıntılı ve süslü üniformalar gitti. Bunun yerine, sıkıcı ve sessiz olmasa da muhafazakar iş kıyafetleri ile değiştirildi. Odak noktası, şirketleri sıfırdan kurmak, harcamalarda her çalışanı kendi sıralamasına göre ayırmaktan daha pratik olmaktı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurumsal dünya , büyük sosyal değişim ve radikal siyasi hareketlerin olduğu bir dönemde büyüyen Baby Boomers’ın yükselişini gördü . İş kıyafetini doğrudan etkileyen hayata ve işe daha esnek bir yaklaşım vardı. Hem çalışanlar hem de işverenler rütbelerini (veya önemlerini) ve ödüllerini ifade edecek şekilde giyinmişlerdir. Bu nedenle, birçok tasarımcı markasını daha spor yaptı ve kişisel stillerini ofis kıyafetlerine dahil etti.

Ancak çalışma dünyasının X Kuşağı sahneye çıkarken, moda ve kurumsal dünyalar bireysellik için çarpıştı. Bu işçi nesli tek fikirliydi ve işi derhal halletmekle tanınıyordu. İş kıyafeti 50’li ve 60’lı yıllardaki kadar gösterişli değildi, ancak kurumsal giyim, yüksek yakalar, yakalar ve kolalı iş takımlarında bir telaş gördü. Sıkıcı ofis atmosferinin yanıtı, cesur bir renk sıçramasıydı.

Ancak, bu uzun sürmeyecekti, çünkü Y Kuşağı kısa süre sonra iş kıyafetlerinde yaratıcı bir el verdi. Bu nesil gücünü, giydiklerinde büyük ölçüde belirleyen yenilik ve yaratıcılıktan alıyordu. Bu aynı zamanda grunge dönemiydi, bu yüzden o zamanki insanlar iş yerinde boyalı bir gömlek, açıklayıcı bir gömlek ve ilginç bir el çantası görmüş olabilirler. Tasarımcı etiketleri, şirketteki önemli bir kişinin ayırt edici işareti değildi; asıl amaç modaya uygun görünmek ve kendi teninde rahat hissetmekti. Çalışmak için çok rahat giyinmek -ve hala da öyle- bir hayır-hayır, şık rahat ve şık ofis kıyafetleri norm haline geldi.

polis üniforması

Bugün İş Kıyafeti
İnsanlar denemeye ve giydikleriyle daha yaratıcı olmaya teşvik edildiğinden, resmi ve gayri resmi iş kıyafeti arasındaki çizgi belirsizliğini koruyor. Moda, işlevsellik ve rahatlık, iş kıyafeti tasarımlarını belirleyen en önemli şeylerdir. Kıyafet kuralları daha esnek hale geldi ve her çalışanın bireyselliğine yol açtı. Bugün herhangi bir şirket ofisine gidin ve tek bir odada Fransız şıklığı, Japon anarşik modası, Amerikan konforu ve İngiliz duyarlılığının bir karışımını göreceksiniz. Bazı şirketlerde, özellikle mavi yakalı işlerde hala iş kıyafeti düzenlemeleri olsa da, yarı gündelik kıyafetlere bir prim kondu. İş gömlekleri pamuktan yapılmıştır ve çalışanların daha fazla konfor için kot pantolon giymelerine izin verilir. Şirketler çalışanlarını şirketin markasını belirtmek için akıllıca giyinmeye teşvik etmeliler. İş kıyafetleri, günlük kıyafetleriniz gibi bir mesaj gönderir, bu nedenle insanlar, müşterilerine ve meslektaşlarına karışık mesajlar göndermemek için ne giydiklerini de düşünmelidir.

Şirketinizin marka bilinirliğini güçlendirmek için güçlü bir iş kıyafetimizin olması gerekir. İş kıyafetleri kişiselleştirilir ve bu nedenle işlerine profesyonel bir dokunuş katar.

Esnaf ve kadın iş kıyafetleri, bir çok iş kıyafeti markasının yükselişinin ardından moda olarak görülmeye başladı. Dünyanın her yerinden insanlar artık moda için iş kıyafeti giyiyor. İş kıyafeti endüstrisi çarpıcı bir şekilde değişiyor ve gelişiyor Modern çağda, iş kıyafeti ve üniforma insanlara bir kimlik duygusu katıyor. Yüksek kaliteli iş kıyafetleri için web sitemize bakın. Sizin için üniformanızı bile tasarlayabiliriz, bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Open chat